O mnie

Nazywam się Karolina Czarnecka

Konie od prawie trzydziestu lat towarzyszą mi w drodze życiowej. Są dla mnie czymś więcej, niż tylko czterokopytnym stworzeniem. Są moimi partnerami w tworzeniu przestrzeni rozwojowej dla uczestników  programów rozwojowych, ale też dla mnie, ponieważ każde spotkanie z nimi, stwarza mi możliwość wglądu w siebie i odkrywania siebie. Konie, w niezastąpiony sposób potrafią mówić, ponieważ są mistrzami w komunikacji niewerbalnej, są autentyczne, mądre i pełne szacunku. 

Swoją przygodę z końmi zaczynałam jako dziecko, w szkółkach poznając tajniki świata jeździeckiego. Doświadczenie, stopniowo zdobywałam pod okiem trenerów w państwowych i prywatnych stadninach, przez starty w zawodach, kończąc na nauce młodych adeptów sztuki jeździeckiej. Często, żeby jeździć konno, wstawałam bardzo wcześnie rano i jeszcze przed szkołą jechałam do stajni, pomagając tam wyrzucać gnój z boksów – co uważam za bardzo cenne, uczące doświadczenie.
 
Zaufanie osób, z którymi współpracowałam, zaowocowało pracą polegającą na przygotowywaniu koni do pracy pod jeźdźcem, a także pracą z tak zwanymi „trudnymi końmi”.
 
Obcując z końmi, przebywając z nimi, miałam i wciąż mam możliwość obserwacji tego, jak działanie człowieka, często przemocowe, nastawione na zysk, zamyka konie na dialog z nami. Rozumiem, że dziwnie czyta się zwrot „dialog z koniem”; przecież to inny gatunek, nie ma możliwości się dogadać – koń jest zwierzęciem i podlega człowiekowi. To sprawia, że często relacje z końmi budowane są na fundamencie strachu i podporządkowania. Obserwacja stada i wsłuchanie się w to, co koń chce nam przekazać całym swoim ciałem, i pozwolenie sobie na usłyszenie końskiego głosu, sprawia, że koń w naturalny sposób, właściwy dla relacji stada, nie traktuje nas jako drapieżnika, ale jako część stada.
 
Swoją pracę z końmi opieram na szacunku, współpracy oraz wzajemnym słuchaniu swoich potrzeb….

Moje doświadczenie

Certyfikowany facylitator programów rozwojowych z końmi (certyfikat EAHAE), Dyplomowany psycholog, certyfikowany specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikowany specjalista pomocy ofiarom przemocy, specjalista pracy ze sprawcą przemocy według modelu Partner Plus oraz Rodzina, szkoleniowiec, właścicielka firmy Syntonia i HorseSpirit. Od 2010/11 roku związana jestem z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia i Ośrodkiem dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, gdzie prowadzę konsultacje indywidualne, zajęcia grupowe, warsztatowe oraz szkolenia.

Swoją pracę rozwojową opieram o:

  • Standardy pracy psychologicznej indywidualnej i grupowej wg PTP i EAHAE
  • Zaproszenie do doświadczania siebie poza sferą komfortu
  • Szacunek do gotowości do zmiany
  • Indywidualne granice i przede wszystkim Porozumienie bez przemocy   

Kontakt

Coś Cię zaciekawiło, chcesz porozmawiać lub o coś zapytać?
Umówmy się mailowo lub przez wiadomość na fb na telefon. Zapraszam.

Karolina Czarnecka

 k.czarnecka@horsespirit.pl
kom. 606-715-308