O mnie

Diagnostyka/termografia/masaże

Osoby które mnie znają wiedzą jak niezwykle dbam o dobrostan swoich koni z którymi na co dzień pracuję, począwszy od zaspokajania ich podstawowych potrzeb, odpowiednio dla każdego dobraną dietę i zdrowie na które składa się też dbałość o ich ciała. Ukończyłam studia podyplomowe na kierunku Hodowla koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu co ugruntowało moją ponad trzydziestoletnią wiedzę w tym zakresie ale, że lubię się rozwijać i wiedzieć ukończyłam w Equine Massage szkoła fizjoterapii i termografii koni Marii Soroko gdzie ukończyłam i zdobyłam certyfikat  z zakresu manualnej i wizualnej oceny koni przed masażem, masażu sportowego, leczniczego i relaksacyjnego oraz podstaw dopasowania siodła oraz posiadam certyfikat z wykorzystania termografii w diagnostyce koni. Cyklicznie biorę udział w szkoleniach z zakresu biomechaniki ruchu i diagnostyki koni mni. Budowa anatomiczna konia i dobór metod treningowych a dr. Marcinem Komosą oraz w szkoleniach organizowanych przez vetpraktyki z zakresu biotechnologii w rozrodzie koni oraz z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej w obrębie zmian szyi, pleców i miednicy z Jean Marie- Denoix.
Wykonuję terapię manualną opartą o techniki masażu klasycznego połączonego ze stretchingiem. W swojej pracy korzystam też z pistoletu do masażu, elektrostymulacji TENS/ EMS, podkładek do balansu.

Jeśli Twój koń ma objawy : 
• ucieka od szczotkowania, szczególnie określonych partii ciała
• ugina grzbiet przy dotyku,
•  wykazuje niechęć do zakładania siodła (rzuca głową podczas siodłania, straszy, wierci się, ucieka gdy próbujesz zapiąć popręg, kopie, jest nerwowy)
• jest niechętny do dotykania czy szczotkowania w okolicy głowy i potylicy, ma problem z przyjęciem wędzidła
• podczas jazdy wykazuje:  sztywność chodów, grzbietu, szyi, niedokracza kończynami miednicznymi lub stawia je w podejrzany sposób, jest niechętny do pracy w określonym chodzie, odmawia skoków lub wykonuje płaskie skoki, zadziera głowę do góry, potyka się, macha ogonem lub trzyma ogon na jedną ze stron, jest sztywny poruszając się w jedną ze stron. 

Jeśli Twój koń manifestuje któryś z tych objawów może potrzebować masażu – zapraszam Cię do kontaktu 

Czym jest termografia?

To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, badająca temperaturę powierzchni ciała. Działanie jej opiera się na rejestracji i wizualizacji, w postaci rozkładu temperatur, energii promieniowania podczerwonego emitowanego z powierzchni ciała. Powstały termogram określa stan fizjologiczny, odzwierciedlając wzorzec przepływu krwi i szybkości procesów metabolicznych badanej okolicy ciała konia.

ZASTOSOWANIE TERMOGRAFII

Diagnozowanie stanów zapalnych (stawy, mięśnie, ścięgna)
Nakostniaki
Bukszyny ( zapalenia okostnej najczęściej na grzbietowej powierzchni trzeciej kości śródręcza – najczęściej u młodych koni wyścigowych)
Pęknięcia kości
Diagnozowanie podklinicznych stanów zapalnych (kończyn, stawów, mięśni, ścięgien) nawet do 14 dni przed wystąpieniem klinicznych objawów
Schorzenia w obrębie kopyt  (ropa, zapalenia tworzywa kopyta, ochwat)
Diagnoza grzbietu (zapalenia mięśni grzbietu, wyrostków kolczystych odcinka piersiowego kręgosłupa, zwiększenie ukrwienia w poszczególnych odcinkach grzbietu, schorzeń stawów krzyżowo- biodrowych)
W USA przy pomocy termografu badana jest efektywność podawanych leków przeciwzapalnych i chorób neurologicznych w diagnozie kończyn i kręgosłupa
Wrzody- charakterystycznie napięte mięśnie oraz rozkład obrazu termografu plus inne objawy kliniczne
Syndrom Wobblera ( problem w odcinku szyjnym kręgosłupa między C3-do C7( zaciśnięte kręgi utrudniają przepływ płynu mózgowo- rdzeniowego, lub zwężenie kanału objawem jest ataksja, potykanie, chwiejność- próby zginania kończyn nic nie wykazują.   
Syndrom HeadShaking- badanie nerwu czaszkowego
Sprawdzenie postępów w procesie rehabilitacyjnym z zastosowaniem fali uderzeniowej, lasera, krioterapii, akupunktury
Badanie wpływu masażu na konia
Sport- wykrywanie zwiększonej wrażliwości kończyn podczas zawodów czyli zastosowania niedozwolonych środków chemicznych zwiększających wrażliwość skóry kończyn (metoda zatwierdzona przez FEI)
Sprawdzenie doboru sprzętu – siodła ( w spoczynku i po wysiłku )
Praca kopyt – za pomocą termografii można ocenić sposób pracy kopyt bosych jak i podkutych ( sposób rozkładu ciężaru ciała konia, oraz ocenę krążenia w kończynach)  

PRZYGOTOWANIE KONIA DO BADANIA

  • Badanie konia powinno być przeprowadzone przed treningiem i po co najmniej 3 godzinnym spoczynku przed przejściem do pomieszczenia pomiarowego (najlepiej rano po nocy)
  • Koń powinien być po aklimatyzacji wykonywania badania (czas aklimatyzacji zależy od odległości między pomieszczeniami i panującymi w nich temperaturami- okres letni ok 20 min jesień/zima ok 1h)
  • Po intensywnym wysiłku/treningu czas spoczynku konia przed badaniem wydłuża się do 8-10h
  • Sierść powinna być wyczyszczona na 1h przed badaniem
  • Sierść powinna być sucha, równa, czysta i równej długości
  • Derka zdjęta min. 30 min przed badaniem
  • Owijki, ochraniacze, bandaże nie powinny być używane co najmniej przez 12h przed badaniem
  • Ogon i grzywa zaplecione
  • Badania termograficzne przed USG ( często wymagane golenie okolicy)
  • Zabiegi fizykalne nie powinny być wykonywane do ok 1 tygodnia przed badaniem
  • Nie aplikować maści, kremów, żeli, glinek chłodzących czy rozgrzewających na dzień przed badaniem

    Badanie trwa około 1h

    Oferuję badanie termograficzne całego konia wraz z wykonanym raportem termograficznym.
    W celu umówienia badania zapraszam do kontaktu. 

Kontakt

Coś Cię zaciekawiło, chcesz porozmawiać lub o coś zapytać?
Umówmy się mailowo lub przez wiadomość na fb na telefon. Zapraszam.

Karolina Czarnecka

 k.czarnecka@horsespirit.pl
kom. 606-715-308